SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

VIDEO Sorana Cîrstea și Jaqueline Cristian s-au calificat în turul 3 la Roma

Sorana Cîrstea e în turul 3 la Roma Foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat joi, 09 mai 2024 22:38 / Actualizat joi, 09 mai 2024 22:49

Sorana Cîrstea (33 de ani, ♦ 32 WTA) și Jaqueline Cristian (25 de ani, ♦ 68 WTA) au reușit victorii care le duc în turul al treilea în turneul WTA 1000 de la Roma.

Într-o zi întreruptă la un moment dat de ploaie la Roma, patru românce figurau în program. Prima și-a încheiat evoluția Irina Begu, partida din runda inaugurală cu Rebeka Masarova din Spania, oprită cu o seară înainte. „Tricolora” s-a impus cu 5-7, 6-3, 6-4.

Irina Begu e în turul doi la Roma » Victorie după un meci întins pe două zile
WTA ROMA

A venit apoi rândul lui Jaqueline Cristian să intre în acțiune, întâlnind-o în premieră pe rusoaica Elina Avanesyan, 21 de ani, ocupanta locului 72 mondial.

A fost o bătălie întinsă pe aproape 3 ore, două ore și 50 de minute mai exact, în care din nou, la fel ca la Madrid, Jaqueline s-a bătut până la capăt și nu a cedat. „Știți că îmi place să mă lupt”, spunea ea, zâmbind, în capitala Spaniei, și asta a făcut și contra lui Avanesyan.

Într-un duel care a adunat 11 break-uri, 7 pentru româncă și 4 în dreptul adversarei ei, cu multe schimburi de mingi lungi, aproape istovitoare, Cristian a avut șansa de a închide primul set când a servit la 5-3.

Nu a reușit, mai mult, l-a cedat cu 5-7, iar în pauza dintre acte a rămas pe scaunul ei, gânditoare, privind fix. La reluare, a arătat o versiune a ei mai hotărâtă, cu mai multă incisivitate la retur și grijă pe propriul serviciu.

Jaqueline Cristian, duel cu Coco Gauff în turul 3

Așa s-a desprins repede la 3-1 și a controlat setul secund, câștigându-l cu 6-2. Decisivul a început cu 4 break-uri la rând, două după game-uri lungi. După ce și-a ținut pentru prima dată serviciul, Jaqueline a trecut la atac și nu s-a mai oprit până când nu a închis tabela cu un alt 6-2.

Aflată pentru prima dată la Roma, ea avansează în turul al treilea, unde se va duela pentru întâia dată cu Coco Gauff, 20 de ani, numărul 3 mondial.

Sorana Cîrstea și-a egalat vârful de la Roma

Când Cristian era pe la mijlocul decisivului, Sorana Cîrstea punea punct cu 7-5 setului inaugural al meciului ei din turul secund cu cehoaica Brenda Fruhvirtova.

Într-un prim duel al celor două, românca a condus cu 3-1 și 5-3, servind pentru set. După ce a deslușit practic, pe terenul de joc, care e abordarea câștigătoare, românca a survolat actul secund cu mai multă libertate pe tabelă, deși până la 3-0 au fost tot atâtea game-uri lungi, complicate.

Până la urmă, ea s-a impus cu 7-5, 6-0, în o oră și 32 de minute de joc. Aflată pentru a 7-a oară pe tabloul principal de la Roma, Sorana, favorită 28 anul acesta, și-a egalat deocamdată cea mai bună performanță, calificarea în turul 3, obținută la debut, în 2012. Ea urmează să o înfrunte pe învingătoarea dintre Ana Bogdan și cehoaica Marketa Vondrousova, favorita 6.

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga